INFORMAČNÍ INSTITUT je nevládní a neziskové vědomostní centrum se zaměřením na výzkum v politických otázkách (tzv. public policy think-tank). Informační Institut (dále II) vnímá naši společnost postavenou na čtyřech principech: řecké ctnosti, římské právo, duchovní křesťanské hodnoty a zásady liberální demokracie s osvícenským rozvojem západní civilizace. Cílem II je účinná petrifikace těchto principů v české společnosti, a to pomocí tří pilířů veřejné politiky: politiky ekonomické, politiky zahraniční a politiky kulturní. Konečným cílem je pak ve všech směrech prosperující společnost.


II je otevřená názorová platforma pro všechny, kdo sdílí stejné hodnoty. II stojí na plné ekonomické a politické nezávislosti. Nejvyšším principem je věcná správnost politických a ekonomických témat.






1. Ekonomická politika


V ekonomické politice je prostředkem k prosperující společnosti chytrý, přívětivý, úsporný stát. Stát, který plní své funkce - zajišťuje obranu, bezpečnost, zahraniční politiku, odstraňuje překážky hospodářského růstu, vytváří podmínky pro konkurenční prostředí, kvalitní školství a zdravotnictví, chrání ohrožené, staré a postižené. Zároveň zanechává občanům maximální možnou míru svobody, nereguluje zbytečně, nevstupuje do smluvních vztahů soukromých subjektů. Je k občanům i firmám přátelský, vstřícný, nebyrokratický, byť na druhé straně přísně vyžaduje dodržování pravidel ode všech stejně. Stát levný, s minimálním počtem úředníků, zato maximálně schopných a slušně zaplacených. Chytrý stát, který vstupuje do jinak samostatně fungujících procesů jen ve chvíli, kdy je jejich funkčnost ohrožena a bezpodmínečně vyžaduje vnější zásah za účelem obnovení rovnováhy daného prostředí, nebo stimulování jeho dalšího růstu.

Naším cílem nejsou nízké daně, důchodová reforma, funkční zdravotnictví, kvalitní školství; to jsou pouze prostředky k tomu, abychom v naší zemi mohli příjemně a kvalitně žít. Daně by měly být takové, aby byly schopny financovat fungování státu, ale ne vyšší. Stát nesmí být zaopatřovacím ústavem pro neschopné. V principu zastáváme proporcionální zdanění, včetně rovné daně.



2. Zahraniční politika


Hlavní povinností státu je ochrana základních zájmů státu a jeho občanů. Jedním z životně důležitých zájmů je chránit existenci České republiky, její suverenitu, územní celistvost a politickou nezávislost; dalším důležitým zájmem je obrana demokracie a právního státu a ochrana základních lidských práv a svobod obyvatel. K tomuto účelu musí být Česká republika připravena využít všech možných přístupů všemi dostupnými prostředky. V zahraniční politice je cílem budovat strategické vztahy s USA a NATO a aktivně propagovat, podporovat a rozvíjet svobodu, demokracii a pevné obchodní a politické vztahy v zájmových oblastech ČR pomocí možností bilaterálních a multilaterálních vztahů a zejména efektivní ekonomické diplomacie. Mezi tyto oblasti patří v prvé řadě Slovensko, Polsko, Maďarsko, Ukrajina a Bělorusko. Dále je nutné utvářet silné a sebevědomé postavení v EU a dalších mezinárodních organizacích, ve kterých je ČR členem.



3. Kulturní politika


Kultura předurčuje naši svébytnost a musí tedy být nedílnou součástí našeho žití a bytí, politického, kulturního a veřejného života. V tradičním západním světě byla kultura vždy silou, která stála na straně tvořivosti, rozmanitosti a nezávislého myšlení. Smyslem je rozvoj vzdělanosti, institucí, národní hrdosti, národního povědomí, umění, etiky, estetiky a ctností. Ideálem je člověk nezávisle myslící, samostatně se rozhodující a neomezeně tvořící, jelikož jen ten je zdrojem všeho na světě užitečného. Cílem je vytvořit vzkvétající prostředí, jež podporuje člověka v jeho tvořivosti, stimulující k civilizačnímu rozmachu naší společnosti. Nedílnou součástí je také aktivní boj proti komunistické ideologii.





INFORMAČNÍ INSTITUT aktivně prosazuje výše popsanou politiku výzkumnou činností v klíčových politických otázkách a podporuje její efektivní zavádění v legislativním a exekutivním procesu službami a odborným poradenstvím ústavním činitelům.


 

“Má-li naše demokracie své nedostatky, musíme překonávat ty nedostatky, ale ne překonávat demokracii.”


- Tomáš Garrigue Masaryk

IDEOLOGIE INFORMAČNÍHO INSTITUTU