Na tiskové konferenci, pořádané nevládní neziskovou organizací INFORMAČNÍ INSTITUT a Eliškou Kaplicky na téma ukončení úspěšné výstavy Jana Kaplického v galerii DOX, přesunutí výstavy na jižní Moravu, proběhla prezentace nových perspektiv pro Národní knihovnu.


S myšlenkou realizace Kaplického knihovny na místě bývalého Stalinova pomníku přišel INFORMAČNÍ INSTITUT.


Eliška Kaplicky a spoluzakladatelka INFORMAČNÍHO INSTITUTU Michaela Cibulková tímto oficiálně ukončily úspěšnou výstavu Jana Kaplického „Vlastní cestou“ v galerii DOX.


„Tato výstava je největší retrospektivní výstavou Future Systems na světě. Jsem hrdá na to, že mohla být uskutečněna v rodném městě Jana Kaplického. Za její úspěch ( přes čtyřicet tisíc návštěvníků) vděčím především architektce Evě Jiřičné s jejím teamem a galerii Dox v čele s Leošem Válkou.  Jsem ráda, že výstava bude žít dál a budou se z ní moct těšit další návštěvníci.“ říká Eliška Kaplicky.


Výstava se stěhuje do prostor zámeckých jízdáren Státního zámku v Lednici na Moravě, její vernisáž proběhne již 8. října a potrvá minimálně do konce tohoto roku. Vizualizaci lednické výstavy okomentovala Michaela Cibulková, pořadatelka výstavy v Lednici a spoluzakladatelka INFORMAČNÍHO INSTITUTU takto: „Jsme moc rádi, že se nám podařilo získat tak úžasnou výstavu pro Lednici, když byl pan Kaplický na návštěvě zámeckého skleníku, který pro něj byl vždy unikátní a hlavně inspirativní stavbou. Kulturní záležitost takovéhoto rozsahu, pomůže zvýšit návštěvnost naší obce.“


V druhé části tiskové konference se k situaci Kaplického knihovny vyjádřil Bohuslav Svoboda z ODS „Metropole jako Praha by se neměla bránit moderním veřejným stavbám, jakým je projekt Future Systems Kaplického knihovny. Nejedná se o klasický návrh budovy, na který jsme ze svého okolí běžně zvyklí. Jde o plně funkční objekt, který svým výrazem spíše připomíná výtvarnou plastiku, umělecké dílo.“ vysvětluje Bohuslav Svoboda. 


 

KAPLICKÉHO KNIHOVNA

Galerie Kaplického knihovny