Solárníci dostanou až o 300 miliard méně
Solárníci dostanou až o 300 miliard méně
Informační institut na dnešní tiskové konferenci seznámil veřejnost s názorem na trestní oznámení na bývalého vedení Energetického regulačního úřadu a to jsou podle Informačního institutu konkrétně:
• Předseda Energetického regulačního úřadu Ing. Josef Fiřt
• Ředitel sekce regulace Ing. Blahoslav Němeček, Ph.D., který byl současně místopředsedou úřadu
•Ředitel odboru elektroenergetiky Ing. Stanislav Trávníček, Ph.D.
Informační institut vychází ze zjištění pana Jiřího Svobody z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, potvrzené auditem společnosti BDO, kde shodně konstatují, že největším problémem výše podpory solární energie, je nesoulad vyhlášky Energetického regulačního úřadu č. 475/2005 Sb. se zákonem o obnovitelných zdrojích č. 180/2005 Sb. Jak vydalo nové vedení ERÚ ve své tiskové zprávě, znamená tato skutečnost rozdíl v řádu stovek miliard Kč.
Člen Akademie věd Jiří Svoboda k tomu říká svá zjištění:
„Výši podpory zákon stanovil jednoznačně tak, aby návratnost investice do typizovaných elektráren s parametry popsanými v prováděcí vyhlášce 475/2005 Sb. byla právě, jen a pouze 15 let (potvrzeno právním názorem ombudsmana Otakara Motejla). Ještě dříve než zákon nabyl účinnosti, změnil ERÚ metodiku výpočtu výše podpory pomocí §4 odst. (1) písm. b) vyhlášky 475/2005 Sb. a tuto metodiku jdoucí v rozporu se zákonem použil pro výpočet výkupních cen z elektřiny z OZE na rok 2006. Tímto bezprecedentním jednáním ERÚ svévolně navýšil výkupní ceny elektřiny z OZE pro rok 2006 o téměř 30%. Proto mi nezbývalo, než prostřednictvím svého právního zástupce JUDr. Deutsche podat ústavní stížnost a v ní žádat uvedení výše podpory výroby elektřiny z OZE do souladu se zákonem 180/2005 Sb., konkrétně s jeho ustanovením §6 odst. (1), písm. b) bod 1. V ústavní stížnosti navrhuji technické provedení formou uvalení daně na výrobu elektřiny z OZE v takové výši a po takovou dobu, aby byla výše podpory uvedena do souladu se zákonem 180/2005 Sb. Tímto opatřením lze napravit současný nezákonný stav a snížit platby společnosti za elektřinu z OZE ve výši přibližně 300 miliard Kč.„
Takové zanedbání povinností úřední osoby je dozajista trestní čin.
Informační institut upozorňoval na nestandardní chování Energetického regulačního úřadu již v době, kdy toto téma bylo aktuální a naše práce v této oblasti ukazovala na netransparentní chování tohoto úřadu zodpovědného za regulaci českého energetického prostředí:
• Informační institut vydal v říjnu 2010 „Průběžnou zprávu o problematice obnovitelných zdrojů“. Analýza upozorňuje na skutečnost, že Energetický regulační úřad selhal, když nevyužil všech svých pravomocí daných zákonem ke snížení investiční atraktivnosti obnovitelných zdrojů, ba dokonce zcela jednoznačně přispěl k jejich zvýšení, když prodloužil dobu životnosti u fotovoltaických elektráren vlastní vyhláškou z 15 let na 20.
• Na základě tohoto dokumentu Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny dne 6.10.2010 svým hlasování přijal usnesení, kterým měl požádat ERÚ o předběžný návrh textu cenového rozhodnutí s detailní důvodovou zprávou, kterým se stanovuje cena příspěvku na OZE na rok 2011. A to z důvodu, že ERÚ odmítl doložit, jak spočítal, že při instalovaném výkonu 1 600 MWp je příspěvek 547 Kč/MWh.
• Informační institut také vydal „Zpráva o legislativě k obnovitelným zdrojům“, která na základě z právního rozboru, konstatuje závažný fakt, že po celou dobu platnosti zákona o obnovitelných zdrojích, distribuční společnosti účtují koncovým zákazníkům poplatky jako příspěvek za obnovitelné zdroje (OZE) bez opory v zákoně. Toto pochybení bylo následně zákonem upraveno.
Informační Institut je nevládní neziskové vědomostní centrum se zaměřením na výzkum v politických otázkách (tzv. public policy think-tank). www.informacniinstitut.cz
Tuesday, March 5, 2013